Warsztaty Gry na Fletni Pana

Instruktor sekcji: Dumitru Harea

Fletnia Pana zaliczana do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Składa się z drewnianych piszczałek, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Dźwięki z tego instrumentu wydobywa się, dmuchając w krawędzie otworów.  Nazwa instrumentu i jego powstanie wiąże się z mitem o hamadriadzie Syrinks:

„Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą” (J.Parandowski, „Mitologia”)

Warsztaty Gry na Fletni Pana w Lesznie odbywają się we wtorki i środy o godz. 13.30 w Katolickim Domu Kultury przy Kościele p.w. św. Józefa.

Prowadzi je Dumitru Harea, o którym więcej można przeczytać na stronie internetowej:

Mieści się tam również galeria zdjęć oraz video z koncertów edukacyjnych, których na swoim koncie ma już ponad tysiąc.