Leszczyńskie Dni Książki

Data wydarzenia: 2017-06-10

Już 10 i 11 czerwca 2017 r. zapraszamy na Leszczyńskie Dni Książki. Czeka nas mnóstwo atrakcji m.in.

Dzień I (10.06)

Plac Metziga
Żywe Szachy dla dzieci i czytanie powieści sensacyjnych z szachami w tle - uprzednio przygotowana grupa dzieci rozegra partie szachową na Placu Metziga, na dużej szachownicy. Dzieci wcześniej wezmą udział w przygotowaniach swoich strojów pod kierunkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oddział w Lesznie. Obok rozgrywki odbędzie się plenerowe czytanie fragmentów powieści sensacyjnych z szachami w tle

Malowanie w plenerze „Pokaż mi swoją książkę” - malowanie odbędzie się na Placu Metziga, gdzie wystawione zostaną sztalugi plenerowe, chętni uczestnicy poproszeni zostaną o graficzne przedstawienia książek, które odegrały najważniejszą rolę w ich życiu.

Czytelniczy flashmob „Wesele” - flashmob przygotowany przez uczniów szkoł średnich w Lesznie, polegał będzie na zbiorowym czytaniu „Wesela” Wyspiańskiego na Placu Metziga. Uczniowie wcześniej samodzielnie wybiorą fragmenty, jakie uznają za najbardziej interesujące i warte przekazania, przygotują kopie tychże fragmentów, które rozdawać będą przechodniom, zachęcając do wspólnego czytania. Utwór został wybrany ze względu na fakt, iż stanowi on lekturę w ramach Narodowego Czytania 2017.

Koncert zespołu Dixie Company wraz z korowodem”- poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company powstała w roku 1993 z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Od tego czasu zespół zagrał kilkaset koncertów w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą. Wziął udział w programach telewizyjnych: „Muzyka Teatralna i Filmowa" Zygmunta Koniecznego, „Człowiek Roku 95", „Viktory 95 TVP", „Czar Par" „Pożegnanie Lata z TVP", „Partytura". Zagrał w trakcie wręczania nagród im. Stefana Kisielewskiego w kawiarni „Na Rozdrożu" - gdzie jednym z nagrodzonych był Jan Nowak Jeziorański. Występował również na dziedzińcu Sejmu RP w trakcie Sesji Wiosennej Zgromadzenia Północnoatlantyckiego.

Spotkanie z Ewą Rosolską - prezentacja tryptyku „Tajemnica Starego Witraża” połączona z warsztatami witrażownictwa dla dzieci i dorosłych.

Gry planszowe dla dzieci i młodzieży- w budynku MBP oraz na terenie Placu Metziga wydzielona zostanie przestrzeń dla graczy, koordynować będzie przedstawiciel partnera- Fundacji Centrum Aktywności Twórczej.

Warsztaty kaligraficzne dla dorosłych i młodzieży połączone z krótkimi prelekcjami na temat kaligrafii, pięknego pisania i jej wkład w rozwój kultury czytelniczej na przestrzeni wieków.

Dzień II (11.06)

Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej
Recital poezji śpiewanej- Maja Kolanoś, muzyczne aranżacje liryki polskiej, skierowane dla młodzieży i dorosłych. Kolanoś to absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa, specjalność wokalistyka jazzowa; oraz studiów II st. na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na tym samym kierunku, prowadzi warszaty wokalne dla młodzieży we Wschowie.

Bookcrossing i minibiblioteka- uczestnikom zostanie umożliwione nieodpłatne wzajemne przekazanie sobie książek, na terenie MBP oraz Placu Metziga zostaną ustawione punkty bookcrossingowe.

Kolorowanki relaksacyjne- Kolorowanki to stosunkowo nowa kategoria na wydawniczej półce. Opanowały rynek w 2012 roku. Wtedy brytyjskie Michael O’Mara Books, opublikowało The Creative Colouring Book for Grown-ups i się zaczęło. „Uwolnij wewnętrznego artystę i odstresuj się, kolorując i personalizując te piękne, egzotyczne wzory – w taki sposób zareklamowano prostą ideę, którą podchwyciło tysiące osób. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że bogate wzornictwo i symetria są atrakcyjne dla mózgu.Na terenie MBP wydzielone zostanie pomieszczenie, gdzie uczestnicy będą mogli zapoznać się z idea kolorowanek relaksacyjnych oraz samodzielnie je pomalować.

Spotkanie z Piotrem Goćkiem- dziennikarzem, publicystą, redaktorem i pisarzem związanym z fantastyką. Autor między innymi książek takich jak „Czarne Bataliony” i „Demokrator”. Spotkanie będzie miało charakter otwarty i odbędzie się na terenie MBP. Spotkanie będzie mieć charakter autorski.

Krótkie prezentacje „Globalna Kultura-Literatura” multimedialne i interaktywne prezentacje różnych krajów/kultur wraz z prezentacją pojedynczej książki i jej autora, kluczowych dla danej kultury.
Wspólne tworzenie muralu - na schodach MBP z wizerunkiem Stanisława Grochowiaka.

Szczegóły wydarzenia na plakacie