Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w MOKu

Wczoraj świętowaliśmy 102. rocznicę powrotu Leszna do Macierzy. Po myszy świętej w intencji Ojczyzny i złożeniu wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Leszna – główny punkt obchodów. Nie zabrakło również akcentów sportowych i kulturalnych.

Głównym punktem wczorajszego święta naszego Miasta i jego Mieszkańców była uroczysta sesja Rady Miejskiej. Po wykładzie prof. dra hab. Zbigniewa Pilarczyka pn. „Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się w listopadzie 1918 roku?!”, wręczono honorowe tytuły, odznaczenia i nagrody.

I tak, decyzją Rady Miejskiej Leszna, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Leszna został przyznany Grzegorzowi Brzechwie, działaczowi społecznemu i miłośnikowi kolarstwa. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Leszna” otrzymali: Hanna Hendrysiak, nietuzinkowa działaczka społeczna i założycielka Stowarzyszenia „ECHO”, którego działalność skierowana jest do najuboższych mieszkańców Leszna, mjr Joanna Kiąca-Fryczkowska, żołnierz Szarych Szeregów, łączniczka w czasie Powstania Warszawskiego, z wykształcenia lekarz, która zawsze aktywnie bierze udział w uroczystościach patriotycznych i swą postawą daje przykład młodzieży, Waldemar Ciesiółka, lokalny przedsiębiorca, właściciel autoryzowanych salonów samochodowych, pomysłodawca i inwestor Galerii Leszno, filantrop. Tytuły „Zasłużony dla Miasta Leszna” przyznano również Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, zrzeszającemu leszczyńskich seniorów i firmie SPINKO, która z powodzeniem rozwija działalność w branży motoryzacyjnej.

W tym roku, po raz pierwszy we współczesnej historii miasta, Prezydent Leszna wręczył specjalne wyróżnienie – Honorowy Ambasador Miasta Leszna. To tytuł, który będzie trafiał do osób szczególnie zaangażowanych w budowanie trwałych i wartościowych relacji służących promowaniu naszego miasta i budowania jego pozytywnego wizerunku. Pierwszym laureatem tego zaszczytnego wyróżnienia został prof. dr hab. András István, rektor Uniwersytetu w zaprzyjaźnionym z naszym miastem węgierskim Dunaújváros.

Ponadto, podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Leszna, wręczona także nagrody Prezydenta Miasta Leszna za działalność sportową, kulturalną i społeczną. A otrzymali je:

Klaudia Borowska – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia UKS 9 Leszno, zajmującego się szkoleniem siatkarskim dzieci i młodzieży,
Beata Mikołajewicz i Krzysztof Jarząbek – odpowiednio Wiceprezes  i Prezes Fundacji „Życie Cudem Jest” prowadzącej bezpłatne zajęcia edukacyjno-sportowe dla dorosłych, młodzieży i dzieci, organizatorzy i uczestnicy  cotygodniowego biegu „parkrun”, propagatorzy aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia,
Paweł Mrozkowiak – pomysłodawca, założyciel i Prezes KS „Futsal” Leszno, działacz sportowy,
Piotr Organista – Prezes Klubu Piłkarskiego „Polonia 1912” Leszno, działacz sportowy. Współorganizator Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej w 2021 roku.
Ewa Halatyn - pedagog, nauczyciel śpiewu, kierownik artystyczny zespołów wokalnych, reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych,
Małgorzata Jakubowska - działaczka na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej oraz kultury chrześcijańskiej,
Anna Metera – prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Romana Maciejewskiego, główna organizatorka Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego,
Andrzej Gumienny – inicjator powstania Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej oraz członek Klubu Myśli Patriotycznej „Słowiańska”.
Barbara Domichowska - Przewodnicząca Stowarzyszenia Społeczno-kulturalnego Krokus oraz kierownikiem poradni rodzinnej, udzielająca szerokiej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej oraz edukacyjnej rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej,
Beata Gierczyńska - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, która przyczynia się do podnoszenie jakości życia osobom z niepełnosprawnością intelektualną
Katarzyna Jaśkowiak - Prezes Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności, inicjatorka  wielu projektów i akcji na rzecz osób wykluczonych, starszych oraz samotnych,
Danuta Linke – Wiceprezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, zawsze gotowa do  pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom,
Karolina Sternal – przedstawicielka  Stowarzyszenia „Nowe Stare Miasto”, działaczka na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego w centrum Miasta Leszna,
Andrzej Nowak - wolontariusz zaangażowany w niesienie  pomocy osobom doświadczającym bezdomności.
Mariusz Zadrożny - pracownik Socjalny Schroniska dla Osób Bezdomnych, zaangażowany Za wieloletnią pomoc i zaangażowanie podczas przygotowań do leszczyńskiej Wigilii
Dorota Wencel-Filipiak - opiekunka Środowiskowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, za otoczenie bezinteresowną pomocą dwójki rodzeństwa i stworzenia dla nich niezawodowej rodziny zastępczej.
Maria Szwarc – za nieustające zaangażowanie w pomoc ubogim i potrzebującym.

Na zakończenie sesji, z krótkim programem artystycznym, na scenie pojawili się Wiktoria Muszyńska oraz Norbert Wronka, laureaci konkursów "Rozwiń Skrzydła" orgasnizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury.

Wydarzenie kulturalne zakończyło też obchody 17 stycznia 1920 roku: w Teatrze Miejskim odbył się koncert Jacka Kowalski & Monogramisty JK, pt. „Powstańcze śpiewy Poznańczyków”. Wydarzenie było na żywo transmitowane w Internecie i nadal dostępne jest tutaj

Więcej informacji znajdziesz na www.leszno.pl